VIDEO| Hráči Chelsea vtrhli na tlačovku a uniesli zraneného Conteho

 

Dve kolá pred koncom získali šiesty titul v klubových dejinách, no ešte nekončia.

Futbalisti Chelsea Londýn víťazstvom v FA Cupe 27. mája nad Arsenalom môžu "skvelú" sezónu vyšperkovať na "fantastickú", povedal ich taliansky tréner Antonio Conte.

VIDEO| Spečatené! Chelsea je víťaz Premier League 2016/17!

"The Blues" si v piatok zabezpečili celkové prvenstvo v najvyššej anglickej súťaži 2016/2017. V stretnutí 37. kola Premier League triumfovali na trávniku West Bromwichu Albion najtesnejšie 1:0 a do klubovej vitríny pridali šiestu majstrovskú trofej po sezónach 1954/1955, 2004/2005, 2005/2006, 2009/2010 a 2014/2015. O víťazstve hostí rozhodol až v 82. minúte striedajúci útočník Michy Batshuayi, ktorý prišiel na ihrisko iba šesť minút predtým. Conteho zverenci tak majú na čele tabuľky nepreklenuteľný desaťbodový náskok pred Tottenhamom Hotspur.

Za úspechom klubu ruského majiteľa Romana Abramoviča stojí jednoznačne 47-ročný rodák z Lecce. Stal sa len štvrtým trénerom po Jose Mourinhovi, Carlovi Ancelottimu a Manuelovi Pellegrinimu, ktorý vyhral Premier League hneď v jeho prvej sezóne v Anglicku. Conte prebral pred sezónou mužstvo, ktoré ako šampión zo sezóny 2014/2015 skončilo v nasledujúcom ročníku desiate, čo bol dovtedy najhorší výsledok obhajcu titulu. Celkovo dosiahol jeho štvrtý ligový primát za sebou po tom, ako sa s Juventusom Turín radoval v Serie A 2011/2012, 2012/2013 aj 2013/2014. Medzi klubovými zastávkami viedol taliansku reprezentáciu.

"Pre mňa je zisk titulu hneď v prvom roku v Anglicku veľká vec, som na to veľmi pyšný. Moji hráči ukázali veľký profesionalizmus, zanietenie, odviedli obrovský kus práce, aby túto ligu vyhrali. Máme dva zápasy na oslavy a potom skúsime túto sezónu premeniť zo skvelej na fantastickú," citoval Conteho portál BBC.

Kľúčovým momentom na ceste za trofejou bola zmena herného systému, povedal muž, ktorý do Chelsea prišiel po EURO 2016. V septembri minulého roka prišla prehra 0:3 s Arsenalom Londýn na Emirates Stadium, po ktorej sa mužstvo ocitlo na ôsmom mieste tabuľky s osembodovou stratou na vtedajšieho lídra Manchester City. Zmena na trojčlennú obranu ale priniesla 13-zápasovú víťaznú sériu. "Pre mňa to vtedy bolo mimoriadne frustrujúce. Na konci zápasu s Arsenalom som nevidel žiadne naplnenie mojich futbalových ideí v tíme. No od tohto momentu som našiel silu na zmeny, prevzal som za ne zodpovednosť a našiel som pre hráčov systém. Bol to kľúčový moment sezóny, pretože každý jeden z hráčov našiel v systéme svoje najlepšie miesto," povedal Conte a dodal: "Keď prídete do klubu po zlej sezóne mužstva, ktoré skončilo desiate, znamená to, že je tam veľa problémov. Nájsť rýchle riešenia nie je jednoduché, a preto sa chcem poďakovať mojim hráčom, pretože uverili v novú prácu, novú filozofiu, vo videozáznamy, ktoré im ukazovali chyby. Ukázali potom ten správny prístup a chovanie."

VIDEO: ÚNOS Z TLAČOVKY

Po výhre vypukla v tábore hostí obrovská radosť a okamžite sa začalo s oslavami. Conte sa na pozápasovej tlačovej konferencii musel ospravedlniť za meškanie vysvetľujúc, že hráči ho v šatni hneď pooblievali šampanským a pivom a "moje šaty sú teraz úplná katastrofa". Prezradil tiež, že pri oslave Batshuayiho víťazného gólu mu niekto rozrazil peru, čo pre neho ale nie je vôbec nič nové. "V týchto momentoch sa môže udiať čokoľvek. Peru som maz zranenú aj počas EURO, keď sme skórovali proti Belgicku. A museli mi ju zošiť. Simone Zaza mi neúmyselne dal vtedy 'hlavičku'. A teraz ani neviem či to bol nejaký úder alebo opäť 'hlavička', ale zopakovalo sa to. Nevadí," uviedol Conte ešte predtým, ako jeho netrpezliví a po ďalších oslavách dychtiví zverenci Diego Costa, John Terry a David Luiz doslova vtrhli na tlačovku a ich trénera z nej uniesli.

VIDEO: OSLAVY V ŠATNI

TASR, Foto: TASR

 

Pohled do hlavy Josého Mourinha